Úvod Základní škola Erasmus Erasmus - Itálie 2023

Erasmus - Itálie 2023

Pravou italskou pizzu odjelo do italského města Teramo ochutnat šest našich děvčat z osmého a devátého ročníku.

Náš pobyt jsme začali prohlídkou Říma, ze kterého jsme se přesunuli do samotného Terama. Že pobyt bude plný zážitků a nových informací, jsme pochopili hned v pondělí ráno. Italové nás vzali do svého národního parku, ve kterém jsme absolvovali přednášku o místní fauně, flóře i historii. Podívali jsme se také do centra pro uchovávání semen ohrožených rostlin. Další den nám oblékli reflexní vesty a pozvali nás do továrny na recyklaci plastu, ve které nám mimořádně vtipný Ital poutavě vysvětlil, jak se plast recykluje a dá využít znovu.

Středa patřila škole. Děvčata se zapojila do výuky a mimo jiné svým italským spolužákům představila naši školu. Odpoledne jsme na místní univerzitě prezentovali video, které shrnuje zážitky našich žáků z celého projektu Erasmus. Video vytvořil zkušený „Erasmák“ a talentovaný žák osmého ročníku, Petr Hauzner.

Moře jsme viděli ve čtvrtek a uchvátilo nás. Nepředstavujte si ale, že se účastníci povalovali a opalovali. Procházeli pláž i místní borový háj a čistili je od odpadků.

Závěr pobytu jsme trávili v institutu, který se zabývá dopadem mikroplastů na mořské živočichy.

Naše děvčata reprezentovala okouzlujícím způsobem. České růže byly ozdobou setkání. Dívky plynně hovořily anglicky, byly milé a zábavné. S úsměvem a nadhledem čelily fyzicky náročnému programu a nebály se ochutnat místní mořské speciality.

Počasí nám nepřálo, ale nemohlo změnit naše nadšení z pobytu. Když jsme odjížděli, všichni ti Lorenzové i Riccardové ronili pro naše české belle donne slzy.