Úvod Aktuality Hygienická opatření na naší škole

Hygienická opatření na naší škole

hygiena.jpg

Vážení rodiče,

reagujeme na podnět jednoho rodiče a chtěli bychom Vás informovat o opatřeních, která naše škola
podniká, kdykoliv se vyskytne nějaké infekční onemocnění. Jednak bych chtěla uvést, že vysokou nemocnost samozřejmě vnímáme, ale dle sdělení KHS je v Libereckém kraji nemocnost v současné době nad celorepublikovým průměrem s podílem jak viróz, tak bakteriálních onemocnění, které jsou provázeny i průjmy, to je realita a nejdůležitější je tak přístup rodičů, konzultace s lékaři a důkladná léčba tak, aby do školy chodily děti zdravé. Pro toto období je vysoká nemocnost dle KHS charakteristická a školní kolektivy jsou ideálním prostředím pro šíření onemocnění.

Nicméně situaci v žádném případě nepodceňujeme a snažíme se jednak pravidelně a správně větrat tak, abychom současně příliš nesnižovali teplotu v pobytových místnostech a neohrozili bezpečnost dětí, tedy zejména o přestávkách, volných hodinách, před spánkem dětí (v MŠ)  pod dohledem pedagogů.
Chtěla bych také vyvrátit obavy spojené se zajištěním hygieny na společných WC a jejich počtů. Počet WC odpovídá kapacitě, počtu zapsaných dětí  a tím i vyhl. č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání. Podléháme pravidelné kontrole těchto požadavků ze strany KHS.

O čistotu se starají paní uklízečky dle svojí náplně práce, uklízí se všechny prostory školy (tedy i školní družiny) každý den vždy po skončení výuky, případně i během dne. Zde bych chtěla podotknout, že bohužel samy děti často nemají  hyg. návyky, nesplachují, nemyjí si ruce, záměrně ucpou záchody toaletním papírem, vytahají všechny papírové ručníky najednou a vyhodí je do koše. Bohužel nejsme všechno schopni uhlídat, i když se velmi snažíme. Důležitá je také komunikace s dětmi, mají instrukce, když se stane, aby přišly říct, a my jsme mohli zjednat nápravu. Uklízí se i
za pomocí dezinfekčních prostředků, které střídáme z důvodů možnosti vzniku rezistence.

Jídelna je prostor, ve kterém společně s kuchyní probíhají činnosti epid. závažné a jako takové podléhají jiným hyg. předpisům. Přístup, sanitace, dokladová část je podrobnější a vše je ošetřeno v systému kritických bodů na zásadách HACCP. Při pravidelných kontrolách KHS nebyly zjištěny závady.

Plošná dezinfekce objektu, tedy ve smyslu zesíleného úklidu probíhá vždy nad rámec toho běžného v případě právě vyššího výskytu v podstatě jakéhokoli onemocnění. Vše se vydezinfikuje, vytře, prádlo, hračky se vyperou na vyšší stupně, koberce se řádně vysají, případně i na vlhko, více se větrá. Dezinfekce (objektu) za účasti spec. firmy DDD se ani v případě výskytu svrabu ani viróz dle sdělení KHS neprovádí, jednalo by se o jednorázovou akci a ve  školních kolektivech tak v zásadě kontraproduktivní, když po provedeném zásahu následně přijdou děti v inkubační době onemocnění a je to další koloběh. Smysl má právě naopak průběžný, pravidelný, zesílený úklid, který provádíme. Nicméně jsme minulý týden zajistili i dezinfekci prostor MŠ.

Mgr. J. Trčálková