Ptáci online

Projekt PTÁCI ONLINE je realizován Fakultou životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze od r. 2014. Projekt ve svém průběhu prošel několika fázemi – návrhem a vytvořením monitorovacího systému, konstrukcí speciální ptačí budky pro vestavěná technická zařízení, aplikací testovacích budek za pomocí veřejnosti a realizací online přenosu hnízdění na sociálních sítích. Aktuálně spolupracujeme s více než dvěma desítkami spolupracovníků z řad škol a soukromých uživatelů a také s Ministerstvem životního prostředí.

Jaký je cíl projektu?

Hlavním cílem projektu PTÁCI ONLINE je přiblížit vědeckou činnost široké veřejnosti pod mottem „věda lidem — lidé pro vědu“. Unikátním, nenáročným způsobem chceme zapojit školy, veřejné a zájmové organizace do sběru biologických dat. Na oplátku jim bude poskytnuta možnost sledování jejich ptačího hnízdění online prostřednictvím domácí internetové sítě a umožněna jeho prezentace na sociálních sítích. Video výstupy budou sloužit jako ideální edukativní pomůcka pro děti i dospělé, stanou se zdrojem dat pro studentské i vědecké práce a nástrojem popularizace vědy.