Úvod

Základní škola a Mateřská škola, Stráž nad Nisou, příspěvková organizace sdružuje základní školu, mateřskou školu, školní družinu a školní jídelnu.

Budova školy je postavena na velmi pěkném a klidném místě. Mateřská škola se nachází v klidné lokalitě, je obklopena lesy a mnoha cestami, vhodnými k procházkám a hrám v přírodě. Mateřská škola se nachází v areálu ostatních školních budov (budovy 1. a 2. stupně ZŠ), což umožňuje nejen dobrou spolupráci všech zaměstnanců školy, ale i jednodušší přechod dětí z MŠ do ZŠ se znalostí prostředí. Starší část byla otevřena v roce 2000, přístavba byla zprovozněna 1. září 2009. Autobusové spojení s Libercem je vyhovující k možnosti návštěv sportovních a kulturních akcí přímo ve městě. Pro dopravu je možnost využití vlakového spojení.

Mateřská škola je dvoutřídní s celodenním provozem a kapacitou 60 dětí.  Provozní doba od 6:30 do 16:30 hodin. Děti jsou rozděleny do dvou tříd dle věku, ale samozřejmě i dle svých schopností a dovedností tak, aby se v daném kolektivu cítily co nejlépe a nebyly vystaveny neúspěchu. Kapacita jedné třídy je 28 dětí. Broučci jsou mladší děti a Mravenci jsou děti starší. Škola je bezbariérová, každá třída má samostatnou šatnu, hernu, lehárnu, umývárnu a WC. Obě třídy jsou vybaveny pomůckami a hračkami, které se průběžně obnovují a doplňují.

Základní cíle mateřské školy při zabezpečování předškolní výchovy a vzdělávání

Mateřská škola v rámci předškolní výchovy a vzdělávání (dále jen „vzdělávání“):

• podporuje rozvoj osobnosti dítěte předškolního věku,
  • podílí se na jeho zdravém citovém, rozumovém a tělesném rozvoji,
  • podílí se na osvojování základních pravidel chování dítětem,
  • podporuje získávání základních životních hodnot a mezilidských vztahů dítěte,
  • vytváří základní předpoklady pro pokračování ve vzdělávání,
  • napomáhá vyrovnávat nerovnosti vývoje dětí před jejich vstupem do základního vzdělávání,
  • poskytuje speciální pedagogickou péči dětem se speciálními vzdělávacími potřebami,
    vytváří podmínky pro rozvoj nadaných dětí.