Londýn a Harry Potter

Letos poprvé se naši žáci 8. a 9. třídy vydají v termínu 1. 10. – 5. 10. 2018 do Londýna a za Harry Potterem.

1. den: Odjíždět budeme od školy v 15:15. Autobusem pojedeme přes Německo a Belgii a zastavovat budeme jen na protažení a toalety.

2. den: Londýn - Greenwich, city
Během noci projedeme Belgií a brzy ráno dorazíme do Francie, abychom se přeplavili trajektem do Velké Británie. Po vylodění v Doveru se vydáme severozápadním směrem do Londýna, kde se nejprve projdeme parkem ve čtvrti Greenwich. V parku se nalézá známá královská observatoř a prochází tudy nultý poledník, který společně překročíme. Poté se svezeme lodí po řece Temži kolem Isle of Dogs až k mostu Tower Bridge, kde navštívíme expozici Tower Bridge Exhibition, včetně procházky po skleněné lávce s výhledem na moderní stavby Londýna. Prohlédneme si i londýnský hrad The Tower, který za svou téměř tisíciletou historii sloužil jako královský hrad, pevnost, vězení, místo poprav a nyní je domovem korunovačních klenotů. Poté se vydáme na procházku po finančním centru Londýna - oblasti The City. Podíváme se na památník velkého požáru Londýna a najdeme místo, kde ničivý požár začal. Uvidíme centrální anglickou banku Bank of England i královskou burzu Royal Exchange a po rušných ulicích City dojdeme k monumentální St. Paul´s Cathedral. Odpoledne přejdeme zpět na jižní břeh Temže a dojdeme až k plovoucímu muzeu - bitevní lodi HMS Belfast. Navštívíme tuto loď, která bojovala ve II. světové válce i ve válce o Koreu. Večer odjedeme na ubytování do hostitelských rodin, kde se navečeříme a odpočineme si.

3. den: Oxford, Warner Bros Studios
Po snídani vyrazíme na výlet do centra slavného univerzitního města Oxford. Projdeme se ulicí High Street, kolem kostela St. Mary the Virgin, slavné knihovny Bodleian Library, pozoruhodné knihovny Radcliffe Camera, divadla Sheldonian Theatre, kolem mnoha kolejí a jiných zajímavostí. Dojdeme až ke koleji Christ Church College, kterou si prohlédneme a podíváme se do míst, kde se také filmovaly scény pro filmy o Harry Potterovi. Odpoledne navštívíme filmové ateliéry Warner Bros Studios, kde si užijeme jedinečnou expozici o natáčení filmů o mladém kouzelníkovi. Večer se vrátíme na ubytování do hostitelských rodin, navečeříme se a pokusíme se o anglickou konverzaci.

4. den: Londýn - Natural History Museum, Westminster
Poslední den v Anglii vyrazíme opět do centra Londýna. Ve čtvrti South Kensington, kde se nejprve projdeme přes Hyde Parkkolem Royal Albert Hall, Albert Memorial a Diana Memorial. Poté navštívíme Natural History Museum, kde uvidíme kostry dinosaurů, sbírku meteoritů, nebo na vlastní kůži zažijeme zemětřesení. Poté se přesuneme do oblasti Westminsteru, kde nás čeká procházka místy, která se nejvíce zapsala do historie města: uvidíme Buckingham Palace, Westminster Abbey, vládní třídu Whitehall, náměstí Trafalgar Square, Piccadilly Circus a Leicester Square, čínskou čtvrť Soho aj. Odpoledne si nakoupíme suvenýry, v podvečer se s Londýnem rozloučíme jízdou na London Eye, přejedeme lodí po Temži k našemu autobusu a odjedeme do přístavu Dover, kde se nalodíme na noční trajekt a odplujeme do Francie.

5. den: Návrat do ČR
Přes noc projedeme Francií, Belgií a Německem a zastavovat budeme opět jen na protažení a toalety. Zpět ke škole přijedeme v odpoledních hodinách.