Co by mělo zvládat 3-4leté dítě

• Povědět své jméno a příjmení.
  • Zapamatovat si svou značku v mateřské škole a pamatovat si své místo v mateřské škole.
  • Umýt si a utřít ruce do ručníku.
  • Správně používat toaletu.
  • Samo se svléknout a obléknout.
  • Obout a vyzout botičky.
  • Uložit si své věci na své místo.
  • Ukládat hračky na místo k tomu určené.
  • Správně používat lžíci a hrníček.

Tento věk nám určuje vstup dítěte do mateřské školy. Právě rodiče by měli své děti připravit na tuto životní etapu. Pro rychlejší a plynulejší adaptaci na nové prostředí doporučujeme rodičům podporovat u dětí samostatnost a rozvíjet plnohodnotně osobnost dítěte po všech jeho stránkách, ať už je to psychická, tělesná, ale i sociální stránka dítěte.

Dítě v mateřské škole čeká nové a neznámé prostředí, kamarádi a mimo jiné paní učitelky. Některé děti se do této doby nesetkaly s tak velkou společností. Důležité je, aby dítě neubližovalo druhým dětem, aby dokázalo navázat kontakt s ostatními dětmi a později upevňovalo přátelské vztahy mezi vrstevníky. Některé děti  nebudou mít s adaptací žádný problém, některé děti se přizpůsobují pomaleji. Je lepší, když se dítě do školky těší. Ze zkušeností doporučujeme, aby pobyt ve školce a čekání na rodiče nebyl příliš dlouhý.

Pro komunikaci nejen s dětmi, ale i s dospělými je nutné, aby si dítě dokázalo říct, co potřebuje – požádat, poprosit, oslovit, poděkovat, pozdravit. Etiketa a zdvořilostní návyky se vytváří od raného věku dítěte a pro soužití ve skupině všech dětí jsou nezbytně nutné.